Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) των Τμημάτων Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας, Λογοθεραπείας και Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών παρέχει Δίπλωμα μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο “Αγωγή Υγείας” [Master of Science (MSc) in “Health Education”]. Αυτό το πρόγραμμα αποτελεί μια ευκαιρία για τη χορήγηση παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας στον τομέα της υγείας, ενισχύοντας έτσι την εκπαίδευση και την επαγγελματική ανάπτυξη των φοιτητών.

Διάρκεια και Δομή του Προγράμματος

Το Δ.Π.Μ.Σ. “Αγωγή Υγείας” έχει διάρκεια δύο εξάμηνα και περιλαμβάνει υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται τόσο δια ζώσης όσο και εξ’ αποστάσεως, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Το πρόγραμμα ξεκινά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

Απαιτήσεις Εισαγωγής

Για να εισαχθούν στο Δ.Π.Μ.Σ., οι υποψήφιοι πρέπει να πληρούν τις εξής προϋποθέσεις:

(α) Κατοχή πτυχίου Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ της ημεδαπής ή αντίστοιχων αναγνωρισμένων τίτλων τμημάτων της αλλοδαπής.

(β) Για αλλοδαπούς υποψηφίους, απαιτείται πιστοποιητικό επαρκούς γνώσης της ελληνικής γλώσσας.

(γ) Τελειόφοιτοι Τμημάτων Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής πρέπει να έχουν προσκομίσει Βεβαίωση Περάτωσης των Σπουδών τους.

(δ) Αναγνωρισμένο τίτλο γλωσσομάθειας που πιστοποιεί την καλή (B2) γνώση της αγγλικής γλώσσας.

Διαδικασία Επιλογής

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών γίνεται με μοριοδότηση των προσόντων τους. Οι αναλυτικές προϋποθέσεις και η διαδικασία επιλογής καθορίζονται από την Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών.

Δίδακτρα και Υποτροφίες

Τα δίδακτρα για το πρόγραμμα ανέρχονται σε 2.000 € και καταβάλλονται σε δύο ισόποσες